Pokazywanie postów oznaczonych etykietą słonecznik. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą słonecznik. Pokaż wszystkie posty

poniedziałek, 25 lutego 2019

Czekoladowa granola ze słonecznikiem


Składniki:
  • 300 g płatków owsianych
  • 100 g słonecznika łuskanego 
  • 4 łyżki kakao
  • 1 łyżeczka cynamonu
  • 4 łyżki oleju kokosowego
  • 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
  • 170 g miodu/syropu klonowego
  • 100 g drobno posiekanej gorzkiej czekolady
Krok po kroku:
  1. Na blachę do pieczenia ciasta wykładamy płatki owsiane i słonecznik. Wszystko mieszamy.
  2. Do garnuszka wlewamy miód/syrop klonowy, olej, ekstrakt z wanilii, kakao oraz cynamon. Wszystko mieszamy i podgrzewamy tak długo, aż składniki sie połączą. Nie doprowadzamy do gotowania. Powinien powstać czekoladowy gęsty syrop.
  3. Czekoladowy syrop wylewamy na płatki i mieszamy, tak aby wszystkie składniki się połączyły. Nasza Granola powinna się sklejać. Jeśli się nie skleja dolewamy więcej miodu.
  4. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na 30 minut. Pamiętaj, aby co jakiś czas mieszać, aby się nie przypaliła.
  5. Po upieczeniu do granoli dodajemy czekoladę i mieszamy.
  6. Mieszankę przechowujemy w słoiku do 3 tygodni, o ile zostanie ;-)

piątek, 16 listopada 2018

Pasta ze słonecznika z batatami

Odkąd moje bliźniaki jedzą posiłki stałe staje na głowie, aby podać im to co najlepsze i najzdrowsze. Z racji tego, że uwielbiają kanapki postanowiłam przygotowywać im pasty. Niemowlę wbrew pozorom może jeść wszystkie warzywa :) Na pierwszy rzut postanowiłam zrobić pastę ze słonecznikiem i batami. Te słodkie ziemniaki dodają specyficznego smaku naszej paście. W połączeniu ze czosnkiem jest jeszcze lepsza. Jeśli chcesz przygotować ją dla malucha nie dodawaj soli! Idealnie nada się na kanapki na piknik lub do pracy. Możesz podać z pomidorem, ogórkami kiszonymi lub ulubionymi warzywami.  A ty jaką pastę lubisz? Smacznego :)


Składniki:
  • 1 szklanka łuskanego, niesolonego słonecznika
  • 1 batat ugotowany w postaci kostki
  • 2 łyżki oleju z pestek dyni
  • 2 ząbki czosnku
  • sól, pieprz, wędzona słodka papryka
  • woda (opcjonalnie)
Dodatkowo:
  • Blender
  • Praska do czosnku
  • Łyżka

Sposób przygotowania:
  1. Słonecznik przesypujemy do kielicha blendera. 
  2. Dodajemy ugotowanego, pokrojonego w kostkę batata. 
  3. Dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek oraz 2 łyżki oleju. 
  4. Całość blendujemy do uzyskania jednolitej gładkiej masy. 
  5. Jeśli jest zbyt sucha możesz dodać wodę.
  6. Na koniec dodajemy sól, pieprz i wędzoną słodką paprykę. 
  7. Całość jeszcze raz mieszamy.
Smacznego!

poniedziałek, 1 października 2018

Sernik z prażonym słonecznikiem

Sernik ten zrobiłam całkiem przypadkiem. Pyszny ser do tego gruba warstwa masy kajmakowej i chrupiący słonecznik. Z każdym dniem smakuje coraz lepiej. Idealne na chwile zapomnienia!


Składniki:

  • Na sernik:
  • 1 kg sera mielonego w wiaderku Piątnica
  • 4 jajka
  • 1 łyżka mąki ziemniaczanej
  • 1 łyżka mąki pszennej
  • 400 g mleka skondensowanego słodzonego
  • Na wierzch:
  • puszka masy kajmakowej
  • 250 g słonecznika bez łupin
  • 70 g masła
  • 80 g cukru
  • 4 łyżki mleka
Sposób przygotowania:
Sernik
1. Do misy dodaj jajka, ser, mąki i mleko skondensowane. Wszystko dokładnie szybko wymieszaj.
2. Przełóż do tortownicy o średnicy 25 cm. 
3. Piecz 60 min w 180 stopniach, opcja pieca góra-dół. Na blaszkę niżej włóż naczynie żaroodporne wypełnione wodą, tak żeby sernik piekł się w kąpieli wodnej.
4. Zostaw do wystudzenia w piekarniku, najlepiej na całą noc.
Wierzch
5. Słonecznik przełóż do garnuszka, dodaj cukier, mleko, masło i zagotuj.
6. Wyłóż na matę teflonową i piecz 15 minut w 180 stopniach. Zostaw do wystudzenia.
7. Na wystudzony sernik wyłóż masę kajmakową i na to pokrusz słonecznik.

Podawaj schłodzone.
Smacznego!


niedziela, 11 marca 2018

Fit batony z kaszą jaglaną


Składniki:
  • 125 ml kaszy jaglanej
  • 250 ml wody lub mleka
  • 1/4 szklanki rodzynek
  • 1/4 szklanka wiórków kokosowych
  • 1/4 szklanki słonecznika łupanego
  • garść daktyli
  • garść ulubionych orzechów
  • wrzątek
Dodatkowo:
  • Garnek z pokrywką
  • Kubek
  • Mikser / blender
  • Foremka keksówka + papier do pieczenia


Krok po kroku:
  1. Daktyle zalewamy wrzątkiem, tylko do wysokości takiej, aby owoce były zakryte. Moczymy ok 30 min. Po tym czasie miksujemy na gładką konsystencję za pomocą blender a lub miksera kielichowego.
  2. Kaszę przepłukujemy dwukrotnie w gorącej wodzie. Następnie gotujemy ok 15 min w wrzącej wodzie lub mleku. Studzimy.
  3. Foremkę wykładamy papierem do pieczenia, jeśli używamy foremki silikonowej to nie ma takiej potrzeby.
  4. Ostudzoną kaszę łączymy z zmiksowanymi daktylami, rodzynkami, słonecznikiem, wiórkami kokosowymi i zmiażdżonymi orzechami tak, aby składniki się połączyły.
  5. Tak wymieszaną masę wykładamy do foremki i mocno uklepujemy. Wstawiamy do lodówki na co najmniej 1 godz.
Smacznego :)



poniedziałek, 30 października 2017

Drożdżówki z kajmakiem i prażonym słonecznikiem

Marzyły mi się drożdżówki z kajmakiem i słonecznikiem. Dlatego takie wymyśliłam, wykonałam i zajadałam się z wielką ochotą. Najlepsze na świeżo. Uwierzcie, że moglibyście zjeść ich kilka!



czas : 150 minut          sztuk: 14                                poziom: średni

Składniki:

Na ciasto:
  • 1 szklanka mleka
  • 3,5 szklanki mąki pszennej
  • 2 jajka
  • 1/3 szklanki cukru
  • 110 g roztopionego masła
  • ¼ łyżeczki soli
  • 20 g drożdży świeżych
  • Na nadzienie:
  • puszka kajmaku
  • 250 g słonecznika
  • 70 g masła
  • 5 łyżek cukru
  • 2 łyżki mleka
  • Na lukier:
  • 10 łyżek cukru pudru
  • 2 łyżki mleka
Sposób przygotowania:
Ciasto: mleko podgrzać tak, żeby było lekko ciepłe. Do 1/3 mleka rozkruszyć drożdże i zostawić na 15 minut do wyrośnięcia. Następnie do reszty mleka dodać masło, cukier, jajka i rozczyn. Dokładnie wymieszać. Mąkę pszenną przesiać do miski. Dodać sól i rozczyn. Ugniatać, aż powstanie jednolita masa. Można podsypać ewentualnie mąką, ale nie za dużo. Odstawić w ciepłe miejsce na ok. 60 minut. W międzyczasie przygotowujemy nadzienie.

Nadzienie: do garnka przekładamy wszystkie składniki i zagotowujemy. Wykładamy na blaszkę z papierem do pieczenia i pieczemy 15 min. w 180 stopniach. Zostawiamy do wystygnięcia i kruszymy.

Lukier: cukier puder wymieszać z mlekiem. Gęstość lukru zmieniamy poprzez dodanie cukru bądź mleka.


Sposób przygotowania: z ciasta odstawić ok 180 g. Cienko je rozwałkować i wykleić nim spód formy (blaszkę o wymiarach 35cm x 25 cm wykładamy papierem do pieczenia). Resztę ciasta rozwałkować na wymiary 30 x 40 cm. Rozsmarować kajmakiem i posypać słonecznikiem, zostawiając z każdej strony po 2 cm. Następnie wąsko zwijać. Kroić w plastry i układać w odstępach na blaszce. Zawijańce i tak wyrosną, więc nie martwcie się, że się złączą. Później w łatwy sposób można je ukroić nożem. Piec ok. 25 minut w 180 stopniach.

Jeszcze ciepłe lukrować i od razu podawać.

Smacznego.

czwartek, 11 sierpnia 2016

Pasta ze słonecznika z suszonymi pomidorami

Pasta ze słonecznika jest sycąca i bardzo smaczna. Zastępuje wędlinę, bądź żółty ser na kanapce. Idealnie komponuje się z ciemnym pieczywem, przez co nasyci na długi czas. Ekspresowa w przygotowaniu, zachwyci każdego.


czas: 5 minut + czas namaczania    poziom: łatwy

Składniki:
  • 150 g pestek słonecznika
  • pół słoika suszonych pomidorów wraz z olejem
  • świeże zioła u mnie bazylia i oregano, sól, pieprz
Sposób przygotowania:
1. Słonecznik zalej przegotowaną, letnią wodą i odstaw na 3 godziny. Po tym czasie odsącz.
2. Do pojemnika wrzuć pestki, pokrojone w kostkę suszone pomidory, zioła i 5 łyżek oleju.
3. Dokładnie wszystko zblenduj na gładką masę. W razie potrzeby dolej olej, żeby pasta miała kremową konsystencję.

Smacznego!


wtorek, 5 stycznia 2016

Ciasteczka owsiane

Jako, że zwracam uwagę na to co jem, mam dla Was dziś propozycję na ciastka bez glutenu, bez cukru, bez jajek. Czy są smaczne? Owszem. Mają swój inny, charakterystyczny smak, ale są pyszne. Idealne na przekąskę między głównymi posiłkami. Spróbujcie, robi się je szybko i równie szybko znikają.


czas : 40 minut          sztuk: 18                                poziom: łatwy

Składniki:

·        220 g płatków owsianych górskich
·        80 g żurawiny
·        30 g masła orzechowego (1 łyżka)
·        Dwie łyżki pestek słonecznika
·        300 g banana (3 sztuki)
·        Łyżeczka miodu

Wszystkie składniki przełóż do miski i dokładnie zblenduj na gładką masę. Z ciasta uformuj kuleczki i lekko je spłaszcz. Przełóż na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia.

Piecz 20 minut w 180 stopniach opcja grzałka górna i dolna.

Wyciągnij na kratkę i zostaw do ostudzenia.

Smacznego.


poniedziałek, 4 stycznia 2016

KarmeLOVE ze słonecznikiem

Słonecznik ze śmietaną? Uwierz, że to dobry pomysł. Dlatego zachęcam Was do spróbowania naszego ciasta. Szybko się robi, a nieziemsko smakuje. Uwaga! Zrób większą blaszkę, bo szybko znika!




czas : 40 minut          porcji: 30 (blaszka 35x38 cm/piekarnikowa)                               poziom: łatwy

Składniki:

Na ciasto:
·        90 sztuk herbatników
·        1 kubek wrzącej wody
·        2 łyżki kawy rozpuszczalnej
Na krem
·        12,5 łyżki kaszy manny
·        1,5 l mleka
·        350 g masła
·        1 szklanka cukru
·        2 puszki masy kajmakowej
·        750 ml śmietany 30%
·        5 łyżek cukru pudru
·        2 łyżeczki żelatyny
·        3 łyżki wody
·        100 g słonecznika bez łupin
·        2 łyżki cukru

2 łyżki kawy parzymy w 1 kubku wrzącej wody I zostawiamy do ostygnięcia.

1,5 l mleka gotujemy z szklanką cukru i 350 g masła. Następnie zdejmujemy z ognia i dodajemy kaszę manną. Zapalamy ponownie ogień i gotujemy, aż masa będzie gęsta jak budyń. Może to potrwać z 10 minut. Zostawiamy do ostygnięcia.

2 łyżeczki żelatyny zalewamy 3 łyżkami gorącej wody. Dokładnie mieszamy, aż się całkowicie rozpuści i zostawiamy do ostygnięcia, ale tak żeby była jeszcze płynna.

Śmietanę ubijamy na sztywno z cukrem pudru i dodajemy zimną, ale płynną żelatynę.
Słonecznik prażymy na suchej patelni, aż będzie chrupiący. Posypujemy 2 łyżkami cukru i doprowadzamy do skarmelizowania. Odkładamy do wystygnięcia. Zimny łączymy z śmietaną.

Herbatniki moczymy w kawie i wykładamy nimi blaszkę. Na to wykładamy zimną masę z kaszy manny. Następnie znów układamy namoczone herbatniki, rozprowadzamy masę kajmakową, herbatniki, a na wierzch śmietanę ze słonecznikiem.


UWAGA: Składniki są na blaszkę taką z pieca, czyli jest to bardzo duża blaszka.

Smacznego.